150. rocznica urodzin Kazimierza Przerwy - Tetmajera

W dniu 12 lutego Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę upamiętniającą 150. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych poetów przełomu XIX i XX w Kazimierza Przerwy – Tetmajera.

Został uznany za głos młodopolskiego pokolenia, które odnalazło w jego poezji lęki i niepokoje końca wieku (Koniec wieku XIX). Tetmajer był też prozaikiem. Sławę przyniosła mu epopeja Na Skalnym Podhalu, będąca cyklem opowiadań – ubarwionych rubasznym, ludowym humorem i stylizowaną gwarą – o ludziach tego regionu od czasów mitycznych do współczesności. W czasie I wojny poeta zaangażował się w działalność patriotyczną, stając po stronie Legionów Piłsudskiego (O żołnierzu polskim). W okresie walk o granice brał udział w powstaniu Komitetu Spisza, Orawy i Podhala, który działał na rzecz przyłączenia ich do Polski. Otoczony opieką mieszkał do wybuchu wojny w Hotelu Europejskim w Warszawie, zmarł w szpitalu w pierwszych miesiącach II wojny (18 I 1940).

 Na rewersie złotej monety widnieje portret Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Po jego prawej stronie widoczny jest zarys parzenicy, motywu charakterystycznego dla sztuki ludowej Podhala. W tle umieszczony został dziewięćsił bezłodygowy. Na awersie monety przedstawiono zarys Giewontu, a za nim górę Gerlach, na której znajduje się Przełęcz Tetmajera.


Nominał 200 zł

metal: Au 900/1000

stempel: lustrzany

średnica: 27,00 mm

masa: 15,50 g

nakład: do 2500 szt.

 

Na rewersie srebrnej monety widnieje wizerunek Kazimierza Przerwy-Tetmajera na tle skały, na której wykuto jego imię i nazwisko oraz daty urodzin i śmierci. Po lewej stronie portretu umieszczono szarotkę – kwiat charakterystyczny dla regionu i sztuki podhalańskiej. Na awersie monety przedstawiono Morskie Oko w Tatrach, w którego wodach odbijają się limby oraz górskie szczyty.Nominał 10 zł

metal: Ag 925/1000

stempel: lustrzany

średnica: 32,00 mm

masa: 14,14 g

nakład: do 30 000 szt.

 

 

Jesteś tutaj: Start Emisje nowych monet 150. rocznica urodzin Kazimierza Przerwy - Tetmajera