Nowości ze świata numizmatyki - Multi-monety.pl

Nowy system sprzedaży monet i banknotów kolekcjonerskich NBP.

 

Od marca 2014 roku Narodowy Bank Polski zmienił obecną politykę emisji i sprzedaży wartości kolekcjonerskich i

wprowadził nowe zasady, można powiedzieć, że wrócił do tradycyjnego systemu sprzedaży. Zatem warto zapoznać się z uchwałą zarządu NBP „w sprawie warunków i zasad sprzedaży przez NBP monet, banknotów i numizmatów przeznaczonych na cele kolekcjonerskie oraz na inne cele”.

 

Choć zmiany wprowadziły pewne zamieszanie, to wielu kolekcjonerów uważa, że idą one w dobrym kierunku.

 

Warto wymienić najważniejsze z nich:

 

  • rezygnacja z aukcji internetowych;
  • odgórne ustalanie cen emisyjnych prze NBP;
  • na rynku pierwotnym dostępność monet tylko przez 24 miesiące od daty emisji;
  • ściślejsza współpraca z dystrybutorami.

 

Można zadać pytanie po co te zmiany?

 

Internetowy system aukcyjny „Kolekcjoner” nie był dobrym rozwiązaniem i nie sprzyjał pozyskiwaniu nowych kolekcjonerów. Sprzedaż numizmatów spadła, i choć bank tłumaczył to wzrostem cen kruszcu, to prawdziwym powodem był ograniczony dostęp klientów do „Kolekcjonera”. Stąd pomysł powrotu do tradycyjnych sposobów sprzedaży. Klienci skarżyli się również, że w systemie aukcyjnym monety są zbyt drogie i często dość mocno zawyżone (za przykład może posłużyć Kangur – Walabia Bennetta zestaw dwóch monet - polskiej i australijskiej, który w Polsce sprzedawany był za kwotę 1100 zł podczas gdy w Australii komplet kosztował około 600zł.).

 

Kolejna zmiany są m.in. „ukłonem” w stronę dystrybutorów i mają umożliwiać ściślejszą z nimi współpracę. Mając to na uwadze, zarząd NBP postanowił, że na rynku pierwotnym, do końca 2014 roku bank zaprzestanie sprzedaży emisji starszych niż 24 miesiące. Dotyczy to również nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich. Będą one dostępne tylko na rynku wtórnym w sklepach numizmatycznych. Tak na marginesie wśród wycofywanych wartości kolekcjonerskich jest przynajmniej kilka interesujących pozycji, zatem tylko do końca marca wszyscy niezdecydowani kolekcjonerzy mają ostatnią szansę na ich zakup.

 

 

 

Jesteś tutaj: Start Emisje Nowy system sprzedaży monet i banknotów kolekcjonerskich NBP.